Plastyka brzucha

Odsysanie tłuszczu

Zabieg odsysania tłuszczu polega na usunięciu nadmiaru tłuszczu z wybranych okolic ciała. Należy podkreślić że odsysanie tłuszczu nie jest sposobem na odchudzanie, ale daje możliwość modelowania sylwetki. Zadaniem tego zabiegu jest zmiana kształtu i proporcji ciała. W trakcie zabiegu usuwamy gromadzący się nadmiar tkanki tłuszczowej z wybranych okolic. Trzeba pamiętać, że nie usuwamy całego tłuszczu z wybranego obszaru ciała, ale pewną jego część zostawiamy.

Opis operacji odsysania tłuszczu

W wielu przypadkach metoda ta jest przez pacjentów przeceniana. Zabieg ten możemy zastosować w miejscach nadmiernie otłuszczonych, takich jak brzuch, biodra, uda, szyja w przypadku podwójnego podbródka. Pępek przenoszony jest w „nowe” miejsce. Operacja powoduje zredukowanie tkanki tłuszczowej oraz zapewnia wzmocnienie mięśni prostych brzucha. Zabieg wymaga znieczulenia ogólnego. Poziome nacięcie wykonywane jest od jednego kolca biodrowego, poprzez okolicę nadłonową do drugiego kolca biodrowego. Nie możemy usuwać zbyt dużej ilości tkanki tłuszczowej , ponieważ mogło by dojść do powstania nierówności skóry (zagłębień). Po odsysaniu między skórą a warstwami spodnimi powstaje duża pusta przestrzeń, po zabiegu konieczne musimy nosić mocny ucisk elastyczny - opatrunek modelujący.

Przed zabiegiem odsysania tłuszczu

Przed operacją w trakcie konsultacji oznaczamy dokładnie miejsca przewidziane do operacji. Zazwyczaj odsysanymi okolicami ciała u kobiet są:

  • brzuch,
  • biodra,
  • talia,
  • boczna powierzchnia ramion,
  • okolice ud,
  • okolice kolan,
  • podbródek.

Natomiast u mężczyzn są to:

  • brzuch,
  • klatka piersiowa (ginekomastia rzekoma).

Przebieg zabiegu odsysania tłuszczu

Przed planowanym zabiegiem stosujemy profilaktykę przeciwzakrzepową. Sam zabieg operacyjny trwa od 2 do 3 godzin. Pacjent jest w znieczuleniu ogólnym lub zewnątrzoponowym.

Zalecenia pooperacyjne

Po zabiegu pacjent ma założone specjalistyczne ubranie uciskające, które ma za zadanie właściwie obkurczać skórę w odsysanych miejscach oraz redukować występujący obrzęk. Ubranko to powinno się nosić całodobowo przez około 3 tygodnie , a w następnych  3 tygodniach przez 12 godzin na dobę. Obrzęki i zasinienia utrzymują się do kilku dni po zabiegu po czym następuje ich stopniowe znikanie. Przez kilka dni mogą występować dolegliwości bólowe, które ustępują po zastosowaniu doustnych środków przeciwbólowych.  Po samym zabiegu uzyskujemy około 30% efektu operacji. Na efekty plastyki brzucha musimy czekać około 2 do 3 miesięcy. Szwy pooperacyjne usuwa się po około tygodniu. Powrót do pracy jest możliwy po około 2-3 tygodniach. Przez co najmniej miesiąc starajmy się unikać ćwiczeń fizycznych.

Plastyka brzucha - powikłania

Najczęstsze powikłania to: gromadzenie się płynu surowiczego w powłokach brzucha, zakażenie skóry i tkanki podskórnej, przerost blizny. Zagrożenie zakrzepów występuje w 78 godzinach po zabiegu. Symptomy są jednak wyraźnie widoczne. Aby temu zapobiec i zmniejszyć ich skalę podajemy preparaty zawierające heparynę.

Galeria